• DOLAR
  8,4047
  %-0,28
 • EURO
  10,1808
  %-0,94
 • ALTIN
  507,39
  %-1,35
 • BIST
  1.461
  %0,29
Ayakta oluşan mantarlar için alınacak önlemler nelerdir?

Ayakta oluşan mantarlar için alınacak önlemler nelerdir?

Ayaklarda görülen mantar hastalığı sık tekrarlayan bir hastalık olduğu için, bu sorunu yaşayanların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Böylelikle mantarın çoğalmasını veya yeniden oluşmasını önlemiş olurlar.

Mantar sorunu çoğu kişinin karşılaştığı bir problemdir. Ayakta meydana gelen mantar mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde kronik bir hal alabilir. Mantar oluşmadan ve oluştuktan sonra alınacak birtakım önlemler mevcuttur. Bunları dikkate almak ve uygulamak gerekir.

Mantar nemli ortamlarda üreyen bir bakteri olması sebebiyle ayaklarında mantar olan hastalar mutlaka ayaklarını kuru tutmalılardır. Çünkü mantar karanlık, nemli ve sıcak ortamı sever ve o bölgede daha çok üremeye başlar. Bu nedenle ayakkabı bakımı çok önemlidir. Ayaklarında mantar problemi olan kişiler pudra ve ayaklarını mantara karşı koyucu kremler kullanmalılar.

Mantar geçtikten sonra bile kolaylıkla geri gelebileceği için, ayaklarında mantar oluşan kişilerin ayakkabılarını dinlendirmeleri, hatta değişik ayakkabılar giyerek ayaklarını koruması gerekir. Kışlık ayakkabıları kaldırırken içlerine pudra serpilmeli ve öyle kaldırılmalıdır. Böylelikle ayağınızda tekrar mantar oluşumunu engellemiş olursunuz. Mantarın bulaşıcı bir hastalık olduğa unutulmamalıdır. Dolayısıyla ayağında mantar olan kişilerin ayakkabıları, çorapları ve terlikleri ayrı olmalıdır. Böylelikle aynı evde olan aile fertlerine mantar geçmesine engel olmuş oluruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?