• DOLAR
  8,4047
  %-0,28
 • EURO
  10,1808
  %-0,94
 • ALTIN
  507,39
  %-1,35
 • BIST
  1.461
  %0,29
Anne sütünü artıran 9 öneri

Anne sütünü artıran 9 öneri

Anneler, bebeklerine kavuştuğunda büyük bir heyecan duyarlar. Bunun verdiği mutluluk ve sevinç ile içleri kıpır kıpır olsa da emzirme sırasında moralleri bozulabilir ve çocuklarına yetemediklerini düşünebilirler. Uzmanlar birçok bayanın ilk zamanlarda bu sorunla karşılaştığını fakat pes edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle morallerini bozmamaları ve düzenli beslenmeleri hakkında uyarılar yapmaktadırlar. Yanlış bilinenleri düzelterek sağlıklı bir şekilde çocuğunuzu emzirebilir süt artışı için gıdalar tüketebilirsiniz. Size bunu sağlayacak önerilerimiz var.

 

1-Rezeneden Yararlanın Yapılan araştırmalar göre rezene tohumunun veya rezene çayının anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu tespit edilmiş. Aşırı olması halinde de süt üretimini tamamen kesebileceği de öğrenilmiştir. Bu bilgilere dayanarak sütünüzü arttırmak için rezene çayı kullanabilirsiniz. Sadece çay olarak değil az suda haşlama yaparak da tüketebilirsiniz.

 

2-Yulaf Ezmesi Tüketin Günde 1 kâse yulaf ezmesi tüketimin anne süt üretimine yardımcı olacağı bilinir. Kesin bir sonuç alabilmek için araştırmalar hala sürmektedir.

 

3-Karbonhidratı Kesmeyin Doğum yapan bayanların birçoğu aldığı fazla kiloları verebilmek için öncelikle karbonhidratlı ürünleri keserek başlarlar. Hâlbuki yeni doğum yapıldığı ve bebeğin emzirilmesi gerektiği için vücudun karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Bu sebepten her emziren anne mutlaka ekmek, pilav, makarna ve meyve tüketmelidir. Bir de halk arasında birçok söylenti vardır bunlardan biri şekerli yiyecekler sütü arttırır inanışı kesinlikle yanlıştır. Yapılan araştırmalara göre anne sütünün artmasıyla şeker tüketiminin hiçbir alakası yoktur. Bu yüzden şeker yerine kaliteli karbonhidrat içeren ürünler ve tam tahıllı yiyecekler tüketilmelidir.

 

4-Fesleğeni Unutmayın Fesleğen tüketimi anne sütünü arttırması ile bilir. Bu yüzden yemeklerinize mutlaka fesleğen eklemeyi unutmayın.

 

5-Turuncuları da Sofralarınıza Ekleyin Havuç, balkabağı ve kavun gibi turuncu renkteki gıdalara sofranızda yer verin. İçeriğindeki betakaroten sayesinde anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Çorbalarınızda, yemeklerinizde ve tatlılarınızda size yardımcı olacaktır.

 

6-Yeşil Bitkilere Sofranızda Daha Fazla Yer Açın Koyu yeşil bitkiler de anne sütünü arttırması ile bilinir. Salatalarınızda mutlaka maydanoz, roka gibi yeşilliklere yer verin. Bunun yanı sıra, semizotu, ıspanak, karalâhana ve pazı gibi sebzeleri de haşlayarak veya hafif yağda çevirerek tüketmeye çalışın.

 

7-Arpa Mucizesi Henüz ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanmış olsa da arpa ile hazırlanmış yiyeceklerin veya çimlenmiş arpa suyunun anne sütünü arttırmaya yararı olduğu gözlenmiştir. Birçok ülke de uzun zamandır kullanılmakta olan arpa. Bizim ülkemizde daha çok alkolsüz bira ve malt içeceği olarak tercih edilmektedir.

 

8-Protein Olmazsa Olmaz Protein sütün ana maddesi olan ve annenin beslenmesinde mutlaka bulunması gerekmektedir. Emziren anneler her gün mutlaka kaliteli protein almalılardır. Alabileceği gıdalar; süt, yumurta, peynir, et, tavuk ve balık gibi yiyeceklerdir.

9-Bol Sıvı Tüketin Anne sütünün bebeklere yeterli gelmemesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi de sıvı tüketimidir. Emziren bir annenin günde en az 3-3,5 litre sıvı tüketmesi gerekmektedir. Sıvı olarak sadece su düşünülmemelidir. Su tüketiminin yeterli olduğu seviyeden sonrasını şekersiz bitki çayları, şekersiz kompostolar, ayran gibi içecekleri tüketerek sıvı tüketimine katkı sağlayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?